Dlaczego przekładnie zębate wciąż są masowo wykorzystywane w przemyśle?

Data wpisu: 02.02.2018
Zdjęcie główne #2 - Dlaczego przekładnie zębate wciąż są masowo wykorzystywane w przemyśle?

Przekładnie zębate są zdecydowanie najczęściej wykorzystywanymi rodzajami mechanizmów napędowych w budowie maszyn. Mogłoby się wydawać, że w drugiej dekadzie XXI wieku przemysł sięgnie po nowsze, bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, ale właściwie… po co? Przekładanie zębate wciąż się sprawdzają, są doskonale znane mechanikom, nie sprawiają problemów eksploatacyjnych. Lista ich zalet jest oczywiście znacznie dłuższa. W tym wpisie wymienimy najważniejsze z nich.

Prosta konstrukcja

W jednym z naszych artykułów wyjaśnialiśmy, że prostota konstrukcji niekoniecznie oznacza długowieczność, jednak przekładania zębata i tak pod względem trwałości dystansuje inne rozwiązania. Pisząc potocznie: w tym mechanizmie naprawdę nie ma się co zepsuć. Z czasem w przekładni należy jedynie wymienić koła zębate, łożyska, usprawnić smarowanie, wymienić olej. Poza tym mechanizm jest niemal bezobsługowy, a dzięki swojej prostocie także bardzo trwały.

Relatywnie łatwe wykonanie

Prosta konstrukcja przekładni zębatej wpływa na nieskomplikowaną produkcję mechanizmu. Oczywiście nie oznacza to, że może się tego podjąć ktokolwiek. Kluczowe jest prawidłowe zaprojektowanie przekładni pod kątem charakterystyki środowiska pracy, w którym ma być wykorzystywana. Następnie do produkcji mechanizmu trzeba użyć odpowiedniej jakości surowców, co zadecyduje o trwałości urządzenia.

Wysoka sprawność

Dobrze zaprojektowana i odpowiednio ustawiona przekładnia zębata osiąga sprawność rzędu 98%, co oznacza, że niemal cała wytworzona przez nią energia jest wykorzystywana do napędzania maszyny. Dzięki temu nie notujemy strat w wydajności, a to pozwala uzyskać lepsze wyniki w zakresie zużycia paliwa czy energii elektrycznej.

Uniwersalność

Przekładnie zębate są wykorzystywane zarówno w potężnych samolotach, jak i małych zegarach czy kuchennych blenderach. To pokazuje, z jak uniwersalnym mechanizmem mamy do czynienia. Zastosowanie przekładni zębatych jest niezwykle szerokie, dlatego projektuje się je na potrzeby wszystkich najważniejszych gałęzi światowej gospodarki: od branży elektronicznej, przez rolniczą, po motoryzacyjną i lotniczą.

Przekładnie zębate mają również możliwość przenoszenia bardzo dużych mocy oraz charakteryzują się dość cichą pracą. Wszystko to sprawia, że póki co trudno jest sobie wyobrazić światowy przemysł bez tego prostego mechanizmu.

Autor wpisu: Soluma Gear

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.